Sosyal Medyada Paylaş
Dolu Dolu Estetik

" Dolu Dolu Estetik İle Güzelliğinize Güzellik Katın "

Topuk Sertleşmesi Tedavisi

Topuk Sertleşmesi Tedavisi

Topuk Temizleme

Topuk Temizleme, Ayaklar, vücudun en önemli parçalarından birisidir. Ayakların bakımlı ve güzel olması da son derece önemlidir. Bunun için ayaklarda özellikle topuk kısımları vücudun en kalın cilt bölgesini oluşturmaktadır. Bu yüzden topuk kısımları sertleşmeye ve çatlamaya müsaittir. Aslında tüm vücudun ağırlığını taşıyan en cefakar organlardan birisidir. Dolayısıyla bakımına ve temizliğine en fazla önem verilmesi gereken organların başında geliyor. Bu nedenle gün içerisinde saatlerce üzerinde durulan ve ayakkabıların içerisinde havasız kalan ayakların bakıma ihtiyacı vardır.

Düzenli olarak temizliği yapılmayan topukların kuruluk problemi, topuk çatlakları görülmektedir. Daha sonra topuğun deri kalınlaşması artar. Bundan dolayı zayıf kan dolaşımı sebebiyle elastik özelliği azalır ve ölü deri birikimi başlar. Ölü deri yenilenmediği zaman topuk çatlar ve kötü bir görünüm oluşturur. Bunun için ayakları devamlı beslemek gerekir. Meydana gelen çatlaklar ayak derisinde, topuklarda ve yan yüzeylerde oluşurlar.

Sağlık bir deri esnektir ve pürüzsüzdür. Çatlamış bir topuk derisi kuru ve pürüzlü bir yapıdadır. Bu yüzden topuk bölgesindeki deri kısmı sertleşmeye yatkın bir yapıda olduğu için uzun süre terliksiz ve çorapsız yere basmak, ayak bakımını ve pedikürünü yaptırmamak, ölü deriyi temizlememek gibi sebepler topuk sertleşmesine neden olur. Sertleşen topukların genelde renk değişimi, kalınlaşan deri ve çatlaklar üzerinde rahatsızlık veren bir durum oluştururlar. Bunun için ilk önce topuk derisini ılık bir suyun içerisinde yumuşatılması sağlanır. Sonra topuğun çevresindeki kalınlaşan keratin tabaka temizlenir. Sonraki aşamada ise merhemler sürülür ve iyileşene kadar devam edilir.

Copyright © 2017 www.doludoluestetik.com Tüm hakları saklıdır. Avcılar Bilgisayar