Sosyal Medyada Paylaş
Dolu Dolu Estetik

" Dolu Dolu Estetik İle Güzelliğinize Güzellik Katın "

Tırnak Kırılmalarının Bakımı

Tırnak Kırılmalarının Bakımı

Hem kadınlarda, hem de erkeklerde kişisel bakımın önemli bir parçasıdır tırnaklar. Kadınlarda bu durum görsellik olarak daha da öne çıkabilir. Tüm ayrıntılar tamam olsa bile bakımsız ve kırık tırnaklar hoş görünmez. Ayrıca kırılan tırnak kişiye acı da verebilir. Sürekli olarak bir yere takılır.

Tırnaklar Neden Kırılır?

El ve ayak tırnakları bazen kendiliğinden, bazen de çeşitli nedenlerden dolayı kırılabilir. Bu nedenler arasında, tırnağın bir yere çarpması, tırnak yapısının aşırı kuru ve ince olması, aşırı kırılgan tırnaklara sahip olmak yer alabilir. Genelde kuru ve kırılgan tırnaklara sahip olan kişilerde kalsiyum eksikliği olabilir. Ama en temel neden kuru tırnaklardır. Tırnaklar ne çok yumuşak ne de çok sert olmalıdır. Çünkü iki durumda tırnak kırılmasını zemin sağlar. Kuruyan tırnak sertleşir ve zamanla tırnak üzerinde kırılma ve yırtılmalar meydana gelir. Bunu gidermenin en temel yolu da yağlar ve losyonlar ile tırnağın kırılmasını önlemektir. Yine ev işleriyle meşgul olmak da tırnak kırılmalarına yol açabilir. Eğer eldiven kullanılmadan iş yapılıyorsa kullanılan maddeler de bir süre sonra tırnağın soyulup kırılmasına sebep olur.

El ve Ayak Bakımı Aşamaları

El ve ayak tırnak bakımı 3 aşamalı olur. Birincisi, öncelikle tırnak dokusunun sağlam olmasını sağlamaktır. Ne kadar güçlü dokusu olan tırnaklar olursa kırılma oranı da o kadar azalır. İkinci unsur, tırnağa uygun şeklin verilmesidir. Üçüncüsü ise, tırnaklara belli aralıklarla doğal bakım uygulamaktır. Tek sefer yapılan bakımlarda istenilen sonuç alınmaz. Aksatmadan en az haftada bir kere tırnaklara bakım uygulanmalıdır.

Kırılan Tırnağa Ne Yapılmalı?

Tüm çabalara rağmen tırnak kırıldı ise, tırnağa geçici bakım yapmak gereklidir. Çok yapılan bir yanlış vardır. Tırnak kırılınca hemen kesilir ya da kopartılır. Oysaki buna gerek kalmadan sorun halledilebilir. Kırılan tırnak tamamen kopmadı ise, para bandı ile çözüm mümkündür. Para bandı şeffaf ve ince olduğu için tırnağın üzerinde fark edilmesi zordur. Öncelikle para bandı tırnağın üzerine yapıştırılır, makas yardımı ile temizlenir ve düzeltilir. Para bandı kullanılırken makas kullanılmalıdır. Aksi halde tırnak yeniden kopabilir.

Copyright © 2017 www.doludoluestetik.com Tüm hakları saklıdır. Avcılar Bilgisayar