Sosyal Medyada Paylaş
Dolu Dolu Estetik

" Dolu Dolu Estetik İle Güzelliğinize Güzellik Katın "

Nasır Tedavisi

Nasır Tedavisi

Bir çoğumuzun ayak ve parmaklarında bulunan acı verici nasırlar, yaşantımızı kötü yönde etkilemektedir. Peki doğru nasır tedavisi nasıl yapılmalıdır?, yazımızın devamında ayak nasırı ve nasır nasıl geçer? sorusuna tüm ayrıntıları ile cevap verdik.

NASIR TEDAVİSİ NASIL YAPILIR ?

Kötü görüntü ve can sıkan bir sorun olmakla beraber farklı ebatlardaki boy, cins ve meydana geldiği bölge itibari ile nasırlar bu problemi yaşayan hastalar için büyük bir sıkıntı, nasır kozmetik kaygıların ardında can yakan bir problem olması nedeniyle türlü türlü rahatsızlıkları beraberinde getirebilir. Bu yazımızda sizlere nasır tedavisi ile ilgili bilgi ve bu hastalığa karşı alabileceğiniz önlemleri anlatacağız.

NASIR NEDİR ? VE NEDEN OLUŞUR ?

Nasır cilde yapılan baskı neticesinde cildin kendisini koruma mekanizması sonucu oluşturduğu acı verici sertleşmişoluşumlardır. Bu durumun oluşmasının ardında yatan açıklayıcı sebep, vücudun aşırı basınç oluşan bölgelerinde bedenin cildi koruma mekanizması olarak harekete geçirmesi ve sürtünme, aşınma, baskı gibi etkenlere maruz kalan yerlerde derinin kalınlaşarak buna tepki vermesidir. Vücutta nasırın oluştuğu bölgeler genellikle vücudun yoğun bir sürtünme ve belli bir ağırlığı taşıyan bölgeleridir. Bu yapılar vücudun sürekli baskı ve sürtünme gören yerlerinde oluştuğu için en sık rastladığımız bölgelerde hiç şüphesiz vücudumuzun tüm yükünü çeken, ayaklarımız.

Bu yüzden çoğu zaman ayak nasırı olarak ifade edilir. Aşınma, baskı ve sürtünme diyerek anlatmak istediğimiz fazla sıkı veya yanlış tercih edilmiş bir ayakkabı kullanımı, sert zeminlere bağlı oluşan sürtünmeler ve hatta ayak parmaklarımızın birbirine uyguladığı sürtünme dahi bunlara birer örnektir. Bu durumların neticesinde tekrar tekrar uygulanan basınç ve sürtünmeler sonucunda nasır meydana gelir. Ayaklarımızın altı, yanları, ayak parmaklarımız sürekli olarak cilde zarar verecek şekilde basınca maruz kalıyorsa nasırlaşma kaçınılmazdır. Bu oluşumun en önemli nedeni yanlış ayakkabı kullanımıdır, yanlış ayakkabı tercihi ile gelen baskı ve sürtünme bu kısımlarda hasar oluşumuna yol açar, ayak fizyolojisi kişiden kişiye farklılık gösterdiği için ortopedik ve rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Bizimde tedavi sonrası önerdiğimiz en önemli konu ayakkabı tercihidir. Nasırın diğer sebepleri ise ayak ve parmaklarındaki fizyolojik bozukluklar, yürürken veya koşarken oluşan aşınma, yüksek topuklu ayakkabı tercihi, çıplak ayakla dolaşılması, devamlı ayakta kalınması veya ağır el işlerini yapan kişilerde gözlemlenen nasırlardır.

NASIR BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Nasır teşhisi zor olmamakla beraber sert tabaka, renk değişimi, şişlik ve ağrı ile kendini gösterir. Ayak sağlığı merkezi olarak gelen hastalarımızın büyük çoğunluğunda ağrılı nasır şikayeti gözlemliyoruz, bu durum zedelenmiş bölgenin sürekli baskı altında kalması sonucu oluşur. Oluşan bu bölgeleri derhal rahatlatmak ve hafifletmek gerekir.

Copyright © 2017 www.doludoluestetik.com Tüm hakları saklıdır. Avcılar Bilgisayar